RUSOFÓBNA DRAMATURGIA ČESKEJ TELEVÍZIE

8. mája 2021, vajansky, Nezaradené

V strede tohto týždńa vysielala dvojka verejnoprávnej čtv milý príspevok k oslavám víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne. Hraný dokument mal dokázať posadnutosť Rusov vojnami, zbrojením, armádou, zbrańami. V druhom slede mal ukázať zaostalé putinovské Rusko s rozpadávajúcimi sa domami, ošarpanými ulicami, opitými chlapmi, nahlúplymi bábuškami, despotickými učiteľkami, naivnými školáčikmi…

Autor námetu a scenára a zároveń moderátor bol akýsi ruský mimovládkár, žijúci v CR. Dokument financovali a technicky realizovali profesionáli z ČR. Pracovali-ako je to takýchto propagitkách časté pomocou dvoch kamier-jednej oficiálnej a druhej skrytej. Poznáme to aj zo slovenskej produkcie proti-vlasteneckých paškvilov á la Čengel-Solčanská. Dielko malo dvoch protagonistov-naivnú pubertiačku, ktorú jej sfanatizovaná mama nahovára na vstup do vojenského učilišťa a zanedbaného osamelo žijúceho asociála, neustále s fľašou vodky v ruke. Moderátor oficiálnou kamerou fingoval strojené rozhovory, podnecoval protagonistov k štylizovaným pózam a skrytou kamerou snoril po tejto štylizácii s úmyslom čo najviac protagonistov zosmiešniť.

Za miesto nakrúcania pseudo-dokumentu bolo vybraté podmoskovské mestečko Jeľńa /10 tis.ob./ známe v Rusku prvou protiofenzívou Červ.armády v auguste 1941 /operácii velil Žukov/. Autor odsúdil túto krvavú operáciu, lebo po nej Sovieti oslobodili Jelńu iba na pár týždńov a okrem stimulácie patriotizmu vraj vojensky nič nepriniesla. Dokument vyznieva tak, akoby jediným humánnym riešením bolo, keby ZSSR kapituloval nielen v Jeľni, ale na celom svojom území.

Dokument toto kapitulačné riešenie sporu Ruska so Západom ponúka aj pre dnešok. -Rusi,-zbavte sa Putina,zrušte armádu, odovzdajte nám zbrane, odozdajte do západným múdrym podnikateľom celú krajinu…-A bude vám hej-od rána do večera iba veget a konzum podľa najnovších tv-reklám.

Problémom tejto českej agitky je ale to, že dnes už ľudia pro-západnej tv všetko nekriticky nespapajú. Źe si veci ľahko overia na internete. A tam uvidia /streetview/ aká je dnešná Jeľńa šarmantné mestečko -plné maľovaných chrámov a historických domčekov. A tam zistia, že Rusi v zbytočnom boji o Jeľńu zabili 21 tis.Nemcov-o 5 tis. viac ako padlo Nemcov pri dobytí celého Poľska. Boj o Jeľńu-to však bol predovšetkým víťazný boj s defetizmom, boj za znovuzískanie ruského-slovanského sebavedomia.

A to platí -pri tomto chabom pokuse českých rusofóbov aj dnes.